Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığı yaygın görülen ve farklı yaşlardaki kişileri etkileyebilen bir şikayettir. Özellikle soğuk algınlığı nedeniyle çocuklar kulak tıkanıklığı ile daha çok karşı karşıya kalırlar. Farklı nedenlerden dolayı kulaklar tıkanabilir ve buna göre de tıkanıklığa eşlik eden belirtiler değişiklik gösterir. Örneğin kulak tıkanıklığının yanı sıra kişide kulak ve baş ağrısı da görülebilir. Çoğu kez önemli bir soruna yol açmasa da, uzun süren kulak tıkanıklıkları ihmal edilmemeli ve doktora başvurulmalıdır. Göz ardı edilen kulak enfeksiyonları, işitme kaybına dek varacak problemlere yol açabilir.

Bebeklerin ve küçük çocukların kulakları tıkandığında çocuğun doktoruyla görüşülmelidir. Yetişkinler kendi kulak tıkanıklıkları için, önerilen bazı çözüm yollarını evde deneyebilir ancak emin olmadığınız durumlarda yine en iyisi, bir kulak burun boğaz doktoruyla görüşmektir.

Kulağı temizlemek isterken kulak kirinin iyice içeri doğru itilmesi, sinüzit, alerji, kulakta sıvı birikmesi ya da bir uçak seyahati sırasındaki basınç değişikliği benzeri nedenler kulak tıkanıklığına yol açabilir.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Uyarı: Eğer kulağınız en ufak bir enfeksiyon belirtisi gösteriyorsa, burada belirtilen yöntemleri denememelisiniz. Kulak tıkanıklığını kendi kendinize açmanız için önerilen çözümler kulak kiri kaynaklı tıkanmalar içindir.

Kulak enfeksiyonu tedavisi ancak doktorun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesiciler ile yapılabilir. Buradaki önerileri uygulamakla enfeksiyon tıkanıklığını gideremezsiniz.

Aşağıdaki belirtiler kulakta enfeksiyon olduğunun göstergesi olabilir ve bu durumda hemen bir doktora başvurmanız önerilir:

 • Kulakta birkaç saatten fazla sürmekte olan şiddetli ve geçmeyen ağrı
 • Kusma ve ishal
 • Ateş
 • Kulaktan sarı veya yeşil akıntı gelmesi

Şimdi gelelim kulak kiri gibi daha basit diyebileceğimiz nedenlerle kulak tıkanmışsa, ne gibi çözüm yolları karşımıza çıkıyor:

 • Herhangi bir eczaneden kulak kiri yumuşatıcı damla alarak kullanabilirsiniz.
 • Damla haricinde kulağı tıkayan kiri yumuşatarak dışarı atmak için tıkalı kulağa bir damla oksijenli su (hidrojen peroksit) damlatabilirsiniz.
 • Kulağınıza birkaç damla bebek yağı damlatarak kulak kirini yumuşatmayı deneyebilirsiniz.
 • Oksijenli su elinizin altında yoksa birkaç damla zeytinyağını ısıttıktan sonra (vücut ısısı kadar) kulağınıza damlatabilirsiniz. Zeytinyağı kiri yumuşatır ve ardından kulak çöpüyle kiri kolayca temizleyebilirsiniz.
 • Birkaç damla gliserin tıkalı kulağı açmaya yardımcı başka bir seçenektir.
 • Eğer uçak yolculuğu sırasında kulağınız tıkanmışsa, kulaklardaki basıncı dengelemek için bol bol esneyebilir ya da sakız çiğneyebilirsiniz.
 • Kulağınız sinüzit nedeniyle tıkanmışsa her şeyden önce sümkürürken fazla zorlamamaya dikkat etmelisiniz. Burnunuzu temizlerken ağzınızın açık olması gerekir.
 • 10-15 dakikalık sıcak bir duş kulak tıkanıklığını gidermeye yardımcı olabilir. Buhar kulak kirini yumuşatabilir.
 • Art arda yutkunmak kulaktaki basıncı azaltmaya yönelik basit reçetelerden biridir.
 • Ciddi tıkanmalarda alerji ilaçlarının kullanımı tıkanıklığı açmakta işe yarayabilir.
 • Yine kulak tıkanıklığına iyi gelen ancak biraz ustalık gerektiren başka bir yöntem daha vardır. Parmaklarınızla burun deliklerinizi kapatın. Ağzınızdan nefes aldıktan sonra hem ağzınız hem burun delikleriniz kapalı şekilde havayı burnunuzdan vermeye çalışın. Bu yöntem kulak tıkanıklığını açmakta etkilidir ama orta şiddette bir ağrıya neden olabilir. Özellikle uçak yolculuğu nedeniyle tıkanan kulaklarda birkaç kez tekrar ettiğinizde son derece etkili bir yöntemdir.

Bir şekilde kulak kirini yumuşatmayı başardıktan sonra kulağınızı kesinlikle sivri objelerle karıştırıp temizlemeye çalışmayın. Kulak zarına zarar verebilirsiniz.

Sinüzit ve Kulak Tıkanıklığı

Baş bölgesinde sinüsler ve kulaklar birbirleriyle bağlantılıdır. Sinüslerdeki tıkanıklık kulaklardaki basıncı etkiler. Sinüzit tedavisi tıkalı kulaklar için de rahatlama sağlayacaktır.

 • Sinüsleri kurutmamaya, nemli tutmaya çalışın. Günde birkaç kez burun spreyi kullanmak ya da yüzünüze nemli ve ılık bir bez koymanız sinüzit ağrısı ve baskısını kaldırabilir. Gün içerisinde bol su içmeyi ihmal etmeyin.
 • Burun spreyleri veya tıkanıklık giderici (dekonjestan) ilaçlar hem sinüsleri hem de kulak tıkanıklığını açmaya yardımcı olabilir. Ancak bu tür spreyler en fazla 3 gün ya da doktorun önerdiği süre kadar kullanılmalıdır.
 • Çok sıcak ya da çok soğuklardan kaçınmak sinüslerle ilgili kulak tıkanıklarının kötüye gitmesini engelleyecektir. Sinüzit ve kulak tıkanıklığı probleminiz varsa çok soğuk ya da çok sıcak ortamlardan kaçınmanız önerilir.
 • Sinüsleriniz tıkalıysa başınızı öne eğmekten kaçının. Egzersiz, yoga benzeri başın öne eğilmesini gerektiren aktiviteleri ertelemeniz gerekebilir.

Kulak Tıkanıklığını Geçiren Hareketler

Uçakla yolculuk yaparken ya da bir asansöre bindiğinizde ani irtifa değişikliği kulaklarınızı tıkayabilir. Böyle bir durumda amaçsızca parmaklarınızla kulaklarınızı kurcalamak yerine çeşitli yüz ve ağız hareketleri yaparak kulaklarınızın daha çabuk açılmasını sağlayabilirsiniz.

Kulak tıkanıklığı için önerilen bu hareketlerin nasıl yapılacağından emin olamıyorsanız ilk önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Esneme Hareketi

Kulaklarınız tıkandığında esnemek kulakları açmakta son derece etkili hareketlerden biridir. Uykunuz gelmiş olsun olmasın, biraz zorla da olsa esnemek için ağzınızı genişçe açıp damağınızı serbest bırakarak esnemeyi deneyin.

Eğer esnemeyi başarırsanız kulağınızdaki östaki borusunu açmış olursunuz. Bu şekilde kanallardaki basınçlı hava azalacak ve tıkanıklık geçmeye başlayacaktır. Kulağınızdaki basınç tamamen ortadan kalkana dek esnemeye devam edin.

Eğer esnemekte başarılı olamıyorsanız, ağzınızı esner gibiaçmanız da östaki kanallarını açmaya yardımcı olabilir.

Çiğneme Hareketi

Sanki büyük bir ekmek parçası çiğniyormuş gibi dişlerinizi sıkıp bırakın ve dudaklarınızı hareket ettirin. Bu hareket kulaklardaki basınç hissini azaltıp östaki borularının açılmasını sağlayabilir.

Gerçekten ağzınıza çiğneyecek bir yiyecek atmak ya da sakız çiğnemek de aynı işi görecektir. Ancak el altında çiğneyecek bir yiyecek yoksa en iyisi çiğner gibi yapmaktır.

Valsalva Manevrası

Valsalva manevrası hava basıncındaki değşiklik sonrası tıkanan kulakları, yine östaki kanallarını açarak, rahatlatabilir. Burun deliklerinizi baş ve işaret parmağınızla sıkın, ağzınızı kapatın ve burnunuzu temizler gibi burnunuzdan dışarı doğru hava vermeye çalışın.

Elbette burun delikleriniz kapalı olduğundan dışarı hava veremeyeceksiniz ancak havanın dışarı çıkamaması kulağınızdaki basıncı dengelemeyi sağlayacaktır.

Sakın kulak zarına zarar verecek kadar şiddetli biçimde nefes vermeyin. Kualğınız açılana dek hareketi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Yutma / Yutkunma

Dilerseniz bir içecek ya da yiyecek yardımıyla yutkunmak ya da sadece tükürüğünüzü yutmak östaki borularını açmayı sağlayabilir. Aslında kulaklarınızın tıkanacağını hisseder hissetmez yutkunmaya başlamanız, daha en baştan kulak tıkanıklığını önleyebilir.

Örneğin bir uçakta iniş ya da kalkış zamanı bir bardak sudan ufak yudumlar almak kulaklarda hava basıncını tümden önleyebilir. Uçak sabit bir yüksekliğe erişene dek birkaç saniyede bir yutkunmanız da işe yarayacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıdaki sorulardan herhangi birine ‘evet’ cevabı verdiğiniz takdirde kendi kendinize kulak tıkanıklığını açmaya çalışmak yerine bir kulak burun boğaz doktoruyla görüşmeniz tavsiye edilir:

 • İşitme kaybı var mı?
 • Baş dönmesi var mı?
 • Kulaklarınız acıyor mu?
 • Kulaklarınızda çınlama var mı?
 • Kulaktan akıntı geliyor mu?

Eğer evde uyguladığınız tedavi işe yaramıyorsa daha güçlü bir ilaca ya da doktorun kulağı yıkamasına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu durumda doktorunuzla görüşerek kulağınızı temizletebilirsiniz.

Çocuklarda Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Çocuklarda sorun kulak kiri değilse, kulak tıkanıklığı genellikle soğuk algınlığı, sinüzit gibi bir enfeksiyon nedeniyle görülür. Bu tip kulak tıkanmalarına burun tıkanıklığı da eşlik edebilir ve tıkanıklık bir iki hafta sürebilir. Eğer tıkanıklık bir haftadan uzun sürmüşse durumun alerjik olduğu da düşünülebilir. Ev hayvanı ya da saman nezlesi gibi sebepler tıkanıklığın nedeni olarak akla gelebilir.

Çocuklarda kulak tıkanıklığını gidermek önce ilk olarak doktorla görüşmek, fikrini ve onayını almak son derece önemlidir. Çocuğun kulağına herhangi bir cisim sokmamak ve emin olmadığınız sürece hiçbir ilaç ve yöntemi doktora danışmadan kullanmamak en iyisidir.

Eğer enfeksiyon veya alerjik nedenlerle çocuğunuzun kulakları tıkalıysa 2-3 damla tuzlu su damlatarak (bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz karıştırılır) çocuğun burnunun akması ve tıkanmaya neden olan mukusun yumuşaması sağlanabilir.

Yatarken çocuğun yastığı (ve başı) biraz yüksek tutulursa gece boyunca tıkanıklığın vereceği rahatsızlık azaltılabilir.

Çocuğunuzu bolca sıvı almaya teşvik etmelisiniz. Özellikle çorba gibi ılık, sıvı besinler mukusu inceltmekte faydalı olur.

Tıkanıklık ağrıya yol açıyorsa herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka doktora danışın.

Çocuğun yanında sigara içilmesine kesinlikle izin vermeyin.